
Tada na scenu stupa prinudno izvršenje ili prinudna naplata, a svojina može biti oduzeta samo u zakonom propisanom postupku i iz zakonom propisanih razloga.
Prinudno izvršenje
Sudski izvršni postupak regulisan je Zakonom o izvršenju i obezbeđenju. U ovakvim situacijama, nadležni sud je dužan da rešenjem odredi izvšenje, a javni izvršitelj ili sud imaju obavezu da sprovedu prinudnu naplatu.Sve stranke u ovom postupku moraju biti jasno određene i tačno se mora znati na koga se odnosi prinudno izvršenje, a i u čiju korist ona ide.
Izvršni poverilac je osoba u postupku, koja potražuje nešto ili se za njegov interes sprovodi izvršenje po sudskoj presudi ili verodostojnoj ispravi. Ukoliko neko recimo, duguje za komunalije ili mobilni telefon, poverilac u tom postupku je “Informatika” ili mobilna telefonija koja angažuje izvršitelja da naplati potraživanje.
Izvršni dužnik ili dužnik je osoba u postupku od koje se nešto naplaćuje ili potražuje. Najčešće je dužnik građanin od koga se naplaćuje dug prinudnim putem. Dužnici mogu da budu i institucije ili kompanije koje svojim radnicima ne isplate platu ili slično dugovanje pa se onda potražuje novac.