Odugovlačenje sudskog spora izuskuje ponekad i prigovor. Iz tog razloga pozovite našu kancelariju, kako bismo reagovali na vreme.
Zaštita prava na suđenje u razumnom roku je regulisana novim Zakonom o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku.
U ovim slučajevima možete da podnesete prigovor radi ubrzavanja postupka, žalbu i zahtev za pravično zadovoljenje.
Odugovlačenje sudskog spora izuskuje ponekad i prigovor
Ovaj postupak je nezavistan od toga da li ćete dobiti ili izgubiti sudski spor u kojem je došlo do vremenskog odugovlačenja.
On se sprovodi radi utvrđivanja povrede prava na suđenje i smatra se hitnim. Tada sud samo proverava osnovanost zahteva da li je došlo ili ne do povrede razumnog roka za suđenje.
Na postupak zaštite suđenja u razumnom rok se primenjuju pravila vanparničnog postupka, pa sudske odluke imaju oblik rešenja.
Odugovlačenje sudskog spora i uloga predsednika suda
Ukoliko smatrate da postupak predugo traje, podnosi se prigovor predsedniku suda pred kojim se vodi spor gde je došlo do odugovlačenja. Predsednik suda odlučuje o prigovoru u roku od dva meseca od njegovog prijema.
Ukoliko predsednik suda odbije prigovor ili o njemu ne odluči u roku od dva meseca, možete podneti žalbu o kojoj odlučuje predsednik višeg suda u roku od mesec dana. Rok za podnošenje ove žalbe je 8 dana od isteka roka od dva meseca.
U slučaju da su prigovor ili žalba usvojeni, stranka ima pravo da podnese zahtev za pravično zadovoljenje po isteku roka koji je dat sudiji koji vodi postupak.
Pozovite u pomoć advokata
Advokatska kancelalija Daneta Žigića vam u ovakvim slučejevima svakako može pomoći.
Ukoliko smatrate da su vaša prava povređena i da postupak koji se vodi protiv vas predugo traje, ne propustite šansu da sankcionišete nesavesnost i neažurnost sudskih organa koji odlučuju o vašim pravima.