Vanbračna zajednica, se kao i bračna jednako tretira
U ovim situacijama vode se tri odvojena sudska postupka
Mnogi parovi žive zajedno, ali nisu u braku i zato kada dođe do nesuglasica i raskida veze ne znaju koja su im prava, a koje su im obaveze.
Na svu sreću, današnje vanbračne zajednice imaju ista zakonska prava kao i bračne, ali postoji nekoliko stvari koje bi trebalo da znate u vezi sa okončanjem ove vrste veze.
Vanbračna zajednica pred zakonom ista kao i bračna
Iako su vanbračni partneri po zakonu odnosno po zakonskim pravima i obavezama po svemu izjednačeni sa bračnim partnerima, kada dođe do razvoda nije predviđen postupak rastavljanja kakav je primera radi u slučaju razvoda braka.
Ukoliko imate zajedničku decu i imovinu, postoje prava koja zakonski ostvarujete.
Ukoliko želite da prestanete da živite sa svojim sadašnjim partnerom trebalo bi takođe da pred sudom regulišete sve one stavke koje se odnose i na klasičan razvoda braka.
To možete da učinite sporazumno, uz pomoć advokata (sporazumima koje overava sud), ali i tužbama.
Vanbračna zajednica podrazumeva i podnošenje tužbe
Da li ćete tužiti bivšeg partnera ili ćete sve rešiti sporazumno zavisi od situacije u kojoj se nalazite.
U svakom slučaju, uvek se vode tri odvojena sudska postupka – to podrazumeva i starateljstvo pod uslovom da imate decu. U ovom slučaju bi trebalo da zaključite sporazum, odnosno podnesete tužbu za izvršenje roditeljskog prava.
Ukoliko imate zajedničku imovinu trebalo bi da je posebnim sporazumom podelite, a u slučaju da je sporazum nemoguć podnosi se tužba.
Vanbračna zajednica i izdržavanje
Ukoliko zadovoljavate zakonske uslove da vas partner izdržava i posle prestanka zajednice, a sa njim ne možete da se sporazumete (može i usmeno) možete takođe podneti tužbu za izdržavanje.
Kao i kod razvoda, najjednostavnije bi bilo da sve učinite zajedno i sporazumno, ali ako do toga ne dođe, trebalo bi da angažujete advokatsku kancelariju Žigić.